Novinky

Výstavní prostor Kotelna znovu otevřen

Zdeněk Lhotský & hosté

V rekonstruované Kotelně bývalé textilní továrny na Poříčí v Železném Brodě se představuje výstava děl Zdeňka Lhotského a jeho přátel – umělců, kteří realizovali své práce ve spolupráci s jeho studiem na Pelechově. Všechny vystavující spojuje volba taveného skla ve formě. Instalace skleněných děl spolu s industriálním interiérem prostoru Kotelny vytváří mimořádný výstavní celek.

Vernisáž výstavy v sobotu 12. září 2020 od 16:30 hodin,
Poříčí – areál bývalé Kolory

Číst dále

Sarkofág pro královnu – před a po

Pozvánka na přednášku v Hradci Králové v úterý, 29. září 2020, 16:30 – 18:00

Genezi mimořádného sklářského díla – skleněného sarkofágu pro dánskou královnu Margrethe II. – přiblíží přednáška autora sarkofágu a odborníka na tavené sklo Zdeňka Lhotského. Součástí bude projekce dokumentárního filmu Pavla Štingla.

Číst dále

Pozvánka na přednášku Zdeňka Lhotského o autorově tvorbě

Knihkupectví a antikvariát Fryč pořádá v Liberci přednášku Zdeněk Lhotský / Kresby – sklo. Přednáška s promítáním o autorově tvorbě a technologii tavené plastiky s projekcí děl a úspěšných realizací v architektuře se bude konat ve středu 9. září 2020 mezi 18:00 – 20:00 v prostorách knihkupectví.

Přednášce s promítáním předchází v 16:30 komentovaná prohlídka výstavy v Malé výstavní síni.

Více informací a pozávnka na přednášku v události na Facebooku: https://www.facebook.com/events/739949096796814/

Výstava DOBRÝ ROČNÍK

Zveme Vás na Výstavu prací skupiny absolventů ročníku 1972-76 železnobrodské SUPŠS.

Slanostní zahájení se uskuteční v pátek 3/7/2020 v 15 hodin.

Kittelův dům Pěnčín – Krásná
4/7—20/9/2020
Otevírací doba:
úterý–neděle 9 –17 hodin

Výstava Zdeněk Lhotský / Kresby – sklo

Statutární město Liberec a Křišťálové údolí
srdečně zve Vás a Vaše přátele
na vernisáž výstavy, která proběhne v pátek 26/6/2020 v 17 hodin.

Malá výstavní síň^Liberec
27/6—13/9/2020
Otevírací doba:
pondělí zavřeno, úterý–neděle 10 –17 hodin,
každý čtvrtek 10 –18 hodin (vstup zdarma),
polední přestávka 12 –13 hodin
nám. Dr. E. Beneše 2, Liberec

Pozvánka na vernisáž výstavy LP 2018

Přijďte se podívat na vernisáž výstavy konané dne 4. 12. 2018 v 18 hodin na adrese Galerie N, Jehlářská 14, Jablonec nad Nisou.

Vystavují Zdeněk Lhotský a Oldřich Plíva.

Vstup zdarma

Výstava Zdeněk Lhotský v Muzeu skla a bižuterie

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou si Vás dovoluje pozvat na slavnostní zahájení výstavy ve středu 16. 5. 2018, 17:00 v hlavní budově, U Muzea 398/4, Jablonec nad Nisou.

Výstava je pořádána pod záštitou Martina Půty, hejtmana Libereckého kraje.

17. 5. – 30. 9. 2018

Zdeněk Lhotský vystavuje na SHANGHAI ART FAIR 2017

Česká výtvarná aliance s podporou Českého obchodního zastoupení a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR připravila první výstavu tradičního českého uměleckého skla v Šanghaji v rámci Shanghai Art Fair 2017- mezinárodního veletrhu se zaměřením na design, umění a sklářské výrobky.  Shanghai Art Fair 2017 (21.ročník), je známá umělecká akce s dlouhou historií a vysokým stupněm internacionalizace, představující domácí a zámořské sběratele a umělce.

Během posledních desítek let se veletrhu účastnilo více než 20 zemí a kolem 60000 návštěvníků.

Veletrh se koná na výstavišti Shanghai World Expo Exhibition & Convention Center, Shanghai, Čína, Stánek B74, termín konání 2. – 5. 11. 2017, vernisáž 1. 11. 2017 v 19. hodin.

Výstava Zdeněk Lhotský & Associates 2017

V rekonstruované Kotelně bývalé textilní továrny na Poříčí společnosti Akcent Bohemia se v Železném Brodě představuje výstava děl Zdeňka Lhotského a pětice jeho přátel – výtvarníků. Všechny vystavující spojuje volba taveného skla ve formě; každý z presentovaných přichází s individuálním a jedinečným pojetím plastiky, často unikátním i z hlediska vývoje tohoto oboru sklářské práce ve světě. Železnobrodsko je sklářským regionem, který hrál v historii 20. století zásadní roli v rozvoji moderního českého sklářství. Dnes štafetu bratří Meteláků, Jaroslava Brychty, Stanislava Libenského – Jaroslavy Brychtové a mnohých dalších převzali uznávaní současníci, jako jsou Zdeněk Lhotský s Martinem Hlubučkem, spolu s dalšími kolegy a spolupracovníky (Associates). Region dnes profilují nejen ti, kteří v něm žijí, ale i ti, co jsou s ním spjati třeba dobou studií, prožitím etapy svého života v něm, nebo i ti, kteří se sem kvůli realizacím svých děl pravidelně vracejí.

Číst dále

Pluralita identity v díle Zdeňka Lhotského

Citace z doprovodného textu k výstavě Zdeňka Lhotského v BBLA – Bohemian Benevolent and Literary Association, New York od 29.3. do 22. 4. 2017

Charakteristikou současnosti je úzká oborová specializace, kterou vidíme všude kolem sebe včetně umění, a také v obchodní strategii galerií. Ovšem umělecká kreativita se chová naprosto opačně – je to universální schopnost. Pokud je člověk skutečným umělcem, pak dokáže, a dokonce dává přednost práci v různých materiálech, tj. v různých výtvarných oborech. To je případ světově proslulého českého skláře Zdeňka Lhotského (1956). Jeho zájmy jsou pluralitní, a zasahují široké pole designu, volné tvorby (ve skle to jsou mísy, stély, vitraile, reliéfy, obrovské nádoby, menší objekty s grafickými motivy), pak práce do architektury, tvoří i v dalších materiálech jako je kov, papír, textil aj. (sochy, grafiky a kresby).

Lhotský je svérázným tvůrcem, který vyhledává výzvy, nezajímají jej mainstreamová umělecká hnutí a módy, jde vlastní cestou. Provokuje svým zájmem o ornament a dekor, třebaže obojí, vzato z hlediska výskytu, je dnes v českém skle opomíjeno.

(zdroj Dr. Sylva Petrová, kurátor, Emeritní Profesor, University of Sunderland, Velká Británie)